Gran Sasso - Krajina duchov

Jarné výlety do Talianska sa už pre nás stali takmer povinnou jazdou a inak tomu nebolo ani tento rok. Už keď sme sa v roku 2013 vrátli zo Sibillini, objavili sme iba pár kilometrov južnejšie národný park Gran Sasso - krásne, neprefotené miesto s nádhernými horami a horskými mestečkami.

Gran Sasso sa nachádza v regióne Abruzzo, s hlavným mestom L´Aquila. Naši cieľom bola horská chata Rifugio di Lago Racollo, kde sme si dohodli ubytovanie na pár nocí.

Cesta z Bratislavy je dlhá 1200km a zaberie cca 12 hodín - príjemná nočná jednorazovka:)

Už počas cesty nám volala prvá posádka, ktorá sa po zasľúbenej zemi talianskej motala o týždeň dlhšie, že chata nie je nič moc, ale že našli bohovské ubytko dole v mestečku Santo Stefanno di Sessanio. Už samotný názov mestečka rozhodol. A pozor: to dole nie je zas úplná pravda, pretože je to čistokrvné horské mestečko, resp. dedinka.

Santo Stefano di SessanioSanto Stefano di Sessanio - Pohľad na mestečko z cesty smerujúcej na chatu Rifugio Lago Racollo

Krivky a horyKrivky a hory - ..sem sa musím jednoducho vrátiť

Po dlhej noci teda prichádzame do cieľa, do apartmánov La Casa Su Le Dimore Del Borgo:) ( tie Talienske názvy nemajú skrátka chybu ). Už po prvom zhliadnutí sa zhodujeme, že jednoznačne ostávame tu. Perfektná gazdinka, a atmosféra nútiaca človek si sadnúť, otvoriť fľašku vínka....

Po dlhej ceste sa rozhodujeme zadeliť si iba výlet to známeho a krásneho mestečka Castel del Monte. Doma som vygúglil geniálne zábery na toto mestečko a veru nesklamalo. Spleť prastarých kamenných uličiek týčiacas sa na kopčeku s krásnym výhľadom. malo to len jednu zvláštnu chybu - v tom meste sme stretli snáď 5 ľudí. Inak to bolo abslolútne mesto duchov - schránky preplnéné účtami, staré drevené dvere zaklincované, obchody a reštaurácie zatvorené. Nechápali sme.

Castel del MonteCastel del Monte - Ani nohy nestretnete v tomto krásnom mestečku. Pár ľudí zostalo v jeho spodnej časti, ale v historickom kamennom jadre nie je nik.

NámestieNámestie - Tlačenica? No way...

Po návrate do Santo Stefanno, sme sa trochu rozprávali s domácou a pripomenula nám udalosť, ktorú sme si vôbec nedali do súvisu s touto oblasťou - v roku 2009 postihlo tento región ničivé zemetrasenie. ľudia tu na to spomínajú ako na absolútnu katastrofu - 300 mŕtvych, 1500 zranených. Naviac došlo k poškodeniu 15.000 historických budov. A tu bol kameň úrazu - tie kamenné domy majú takmer všetky narušenú statiku . ľudia sa teda jednuducho zbalili, a odišli. Ostali iba prázdne mestá. Aj miestni, ktorí ostali, nechápu prečo sa tam majitelia už nevrátili. Pritom to bol turisticky jeden z najvychytenejších regiónov.

Na druhej strane, sú tam ľudia vďační za každého turistu a veru v tlačenici tam stáť nikde nebudete.

Na ceste do Castel del Monte sa nachádza malá dedinka ( tiež plná iba duchov ) Calascio, na ktoru sa týči pevnosť Roca Calascio s kaplnkou. Tak magické miesto som už dlho nevidel.

Rocca CalascioRocca Calascio

Roca CalascioRoca Calascio - Alebo najmagickejšie miesto nášho tripu.

PevnosťPevnosť - Pevnosť Rocca Calascio

Takmer nočný záberTakmer nočný záber

Dedinka Calscio..Dedinka Calscio.. - ..ktorá tvorí podhradie po Rocca Calascio je absolútne prázdna, hoc sa tam večer rozsvietia svetlá. Veru čudné pocity sme so Švantym mali keď na Vás zízali iba čierne diery okien a dverí starých kamenných domov.

http://youtu.be/dC0t915veYw

Samotné hory sú v Gran Sasso grandiózne - veľké planiny, lúky plné kvetov a nad všetkým sa týči samotný vrch Gran Sasso. Úplná divočinka, kde skôr stretnete vlky (!) ako ľudí. Genialné kopce na skialp, cesty na cyklo túry a hrebene na treking. A po všetkom samozrejme dobré talianske syry a víno:)

Grandiózne Gran SassoGrandiózne Gran Sasso - Gran Sasso kraľuje planine zo všetkých strán. Pod vrcholo sa nachádza Campo Imperatore - kedysi asi populárne lyžiarske stredisko so zaujímavymi terénmi na freeride. Po zemetrasení to ale vymeiera.
Dole je učupená chata Rifugio lago Racollo

V moriV mori - Aj takéto pohľady na Gran Sasso sa dajú nájsť cestou do Campo Imperatore. Hneď vedľa bola lúka plná modrých kvetov.

Miniatúrna krajinkaMiniatúrna krajinka - Ako z modelu železnice. Krásne meista ponúkajú planiny Grand Sasso, už len vyčíhať lepšie podmienky. Snáď nabudúce.

Fotíme!Fotíme!

Skialp!Skialp! - Krásny kopec, ktorého meno nepoznám. Každopádne Švanty s Tomášom si to vyšliapli na SKialpoch a vcelku si pochvaľovali.

Krajinou Krajinou - Výhľady z Roca Calscio

Taliansky IslandTaliansky Island - Miestami až " islandská krajina" ma neprestáva udivovať.
Výhľad od Rocca Calascio

Na dvore La Cassa SuNa dvore La Cassa Su - No neopite sa tu!

Banda!Banda!

Po troch dňoch si dávame kempovaciu zastávku v Sibillini, jeme geniálne cestoviny z hľuzovkami a fotíme si čistú krajinu.

PolíčkaPolíčka - Na toto miesto sa vraciam stále, ale ešte sa mi nepodarilo vystihnúť podmienky podľa mojich predstáv.

Bež!Bež! - Nekonečný priestor....

KaňonyKaňony - na pár miestach je planina rozrvaná menšími kaňomi, ktoré za nízkeho svetla vytvárajú krásne plastické obrazy

Ranné hmlyRanné hmly - Zaujímavé je odhadnúť mierku a vzdialenosti. Vydali sme sa niekam s pocitom, že to bude max 100 metrov a bolo to oveľa viac:)

Pred odchodom si zadeľujeme krásnu hrebeňovú túru s výhľadmi na hlavný masív Sibillini a končíme v mestečku Castellucio di Norcia na cestovinácha vínku:)

Z hrebeňaZ hrebeňa - Hrebeňová túra z chaty Rifugio Perugia až do mestečka Castellucio ponúka krásne výhľady na planinu Piana Grande aj na masív Monte Vetore

Krajina koníKrajina koní - Koníky tu môžte stretnúť všade

Túto našu taliansku tradíciu budeme udržiavať dúfam veľmi dlho:)

Insert on facebook Insert on twitter Bookmark on Delicious