top of page
Fotografický workshop

tatranská jar na Téryho chate

Tatranská krajinav jednej z najzaujímavejších dolín
Malá studená dolina je jednou z najzaujímavejších tatranských dolín. Na relatívne malej ploche poskytuje veľa rôznorodých scén a kompozícií, čím dáva priestor pre kajinársku fotografiu. Či už máte radi divokú padajúcu vodu, zrkadliace sa plesá, majestátne skalné steny alebo rozkvitnuté doliny - všetko toto máte možnosť vidieť práve tu. Výhodou je, že okrem výstupu na samotnú chatu, už počas celého víkendu nebudú ďalšie výstupy potrebné. Všetko podstatné sa bude diať v priamom okolí chaty. Jednoducho v Malej Studenej doline si budeme môcť vyskúšať fotografiu naozaj rôznorodej horskej krajiny. 
Skorá Tatranská jar je typická rozmŕzaním plies a teda odhalením ich hladín. Je to teda prvé obdobie v roku, keď sa krásne dajú fotiť odrazy na hladine v kontraste s posledným snehom na brehu. 

Základné informácie o workshope

55281.png
Termín workshopu
11. - 13.6.2021
1143708-200.png
Fyzická náročnosť
Stredne náročné / náročné
unnamed.png
Určenie
Začiatočník / pokročilý
icon-address-----------21.png
Miesto konania
Vysoké Tatry, Téryho Chata
4601f773e41c094849e10288a7aec5e8.png
Počet účastníkov
Max 7
31368.png
Cena kurzu
130,- €

Charakteristika workshopu

Workshop je určený primárne pre fotografov a turistov zaujímajúcich sa o krajinársku fotografiu. Charakterom krajiny je tento kurz určený primárne pre fotografiu na širšie ohniská. Môžete byť úplný začiatočník, ktorý chce viac nazrieť do možností svojho fotoaparátu, alebo môžete byť pokročilý fotograf, ktorý by rád ešte hlbšie pochopil metódy tvorby kompozície či prácu so svetlom. Kurz je určený pre obe skupiny fotografov. Popri tom, sa spoločne naučíme efektívnejšie využívať pomocnú techniku pri fotografovaní v teréne ( statív, statívové hroty, káblová spúšť, filtre ), vysvetlíme si aké dôležité je plánovanie a niečo čomu ja hovorím " systematické" fotenie. Pri pivku a jedle Vám neskôr predstavím viac o tom, ako posunúť bežnú krajinársku fotografiu na umeleckú fotografiu krajiny.  Tiež si povieme viac o základných ale aj pokročilých úpravách fotografií ( HDR, time blending, focus stacking a pod. )*. Pri tomto workshope je dôležitý aj Váš vzťah k horám. Celý ho budeme tráviť v Tatrách a nevyhneme sa aj výstupu a určite aj vrtochom počasia. 
Pokiaľ sú Vaše vedomosti na úrovni začiatočník, nemusíte sa báť. S Vami sa stretnem v menšej skupine pár hodín pred oficiálnym začiatkom WS a vysvetlíme si základné parametre fotografie, ovládanie fotoaparátu a podobne. 

Prednosti workshopu

 • Malá Studená Dolina ponúka naozaj rôznorodý typ horskej krajiny
 • v naozaj malej vzdialenosti od základného tábora workshopu nájdeme množstvo fotograficky atraktívnych miest 
 • dobrá nálada a ochota vysvetľovať a tým odovzdať čo najviac vedomostí a skúseností
 • ubytovanie na horskej chate, ktoré má svoju jedinečnú atmosféru
 • teoretická časť zvlášť pripravená pre začiatočníkov a pokročilých

Program 

 • 1. deň - WS zahájime stretnutím Starom Smokovci pri stanici pozemnej lanovky na Hrebienok. Po krátkom zoznámení a základných informáciách vyrazíme smerom na Téryho chatu, kde budeme ubytovaní.  Ak budú vhodné podmienky, spravíme si nejaké zastávky na zaujímavých foto miestach, čím si výstup aj rozdelíme na kratšie časti.  Následne vystúpime na chatu, kde po ubytovaní a posilnení vyrazíme ( v závislosti od podmienok ) na fotenie západu slnka   Po návrate na chatu si vysvetlíme zvyšný program workshopu a preberieme miesta, ktoré by sme chceli navštíviť. Prejdeme si spoločne fotky z nich a spravíme si presný plán. Preveríme možnosti počasia a vysvetlíme si základnú teóriu pre fotografiu tohto typu krajiny, tak aby ste boli dostatočne pripravení na ďalšie fotenia:)
 • 2. deň -  v závislosti od podmienok skoro ráno vyrazíme na ranné fotenie prvého svetla. Podľa možností počasia budeme fotiť do neskorého dopoludnia. Po obednej pauze vyrazíme na na západ slnka.   Potom už iba návrat na chatu, kde si opäť preberieme všetko z predchádzajúceho dňa a pozrieme sa spoločne na niektoré fotografie. 
 • 3. deň - ráno budeme opäť vstávať skoro a vyrazíme na východ slnka a chytanie prvého svetla. Po fotení návrat na chatu, odubytovanie sa a zostup do Starého Smokovca, kde WS ukončíme. 
_DSC0446.jpg
Poznámka:
Program nie je pevný a odvíja sa podľa danej situácie najmä od poveternostných podmienok a tak, aby mal každý možnosť a čas naučiť sa na mieste čo najviac a zároveň si so sebou odniesť dobré fotografie. Počas celého fotenia v teréne bude prebiehať spoločná diskusia na rôzne praktické témy súvisiace s fotením krajiny. 

Potrebná fotovýbava

 • ideálne digitálna zrkadlovka alebo bezzrkadlovka
 • základný širokouhlý objektív. Teleobjektív nie je potrebný, ale vziať si ho môžete. 
 • pevný statív
 • filtre ( polarizačný, prechodový, šedý ) - nie sú nutnosťou ale určite výhodou
 • náhradná batéria do fotoaparátu,pamäťové karty, diaľková spúšť a podobne

Ubytovanie počas workshopu

Téryho chata
 • ubytovaní budeme na horskej chate
 • ideálna poloha priamo v doline v priamej blízkosti fotomiest
 • výstup na chatu je stredne náročný a zaberie cca 2hodiny 
Ceny
 • Ubytovaní budeme v jednej viacposteľovej izbe
 • Cena je 37 € / osobu a noc vrátane polpenzie
 • Pre členov James, KST je cena s polpenziou 26 €
Pozn. odporúčam si zakúpiť členstvo KST. Členstvo platí rok, na väčšine horských chát máte výraznú zľavu a naviac je súčasťou členstva aj celoročné poistenie. Online sa dá zakúpiť na https://www.hikemates.com/ 
Poznámka: 
Spať sa bude v spoločných izbách, kto má krehký spánok odporúčam štople do uší:)

Cena workshopu

V cene nie je zahrnuté
 • doprava na / z miesta konania a počas workshopu
 • ubytovanie počas workshopu
 • strava počas workshopu 
 • poistenie 
Celková cena workshopu
130,- € / osoba
V cene je zahrnuté
 • lektorské vedenie pri fotografovaní počas workshopu

Objednávka

Pre objednanie workshopu prosím vyplňte krátky formulár, ktorý nájdete tu. Po vyplnení formuláru Vám bude zaslaná notifikácia o jeho zaregistrovaní a následne Vás budem v čo najkratšom čase kontaktovať s ďalšími informáciami. 
prostredny hrot, teryho chata
bottom of page