Fotografický workshop

Ako workshop prebieha?

Program workshopov sa snažím zorganizovať tak, aby sme čo najviac času strávili v teréne, lebo si myslím, že najviac sa dá naučiť priamo pri fotení. Skupinové workshopy trvajú 3-5 dní. V rámci workshopu sa snažím čas využiť na maximum a tak počítajte s tým, že veľa chvíľ na oddych mať nebudeme. Lokality vyberám tak, aby bolo možné fotiť nie len východy a západy slnka, ale aby tam boli miesta vhodné aj na fotenie cez deň. čas, ktorý nie sme v teréne ( najčastejšie cez deň alebo večer ) využívam na teóriu. Tú vždy začínam prezentáciou o krajinárskej fotografii ako takej a následne sa venujeme detailnému spracovaniu fotografií. 
Jedno je ale isté, počas celého workshopu budeme v pohybe, budeme nasávať informácie a ani hodina nevyjde navnivoč:)

čo sa na workshope naučíte?

Na workshopoch sa snažím odovdzať čo najviac mojich skúseností, poznatkov a tipov na to, ako možno obyčajnú fotografiu krajiny posunúť  na takú, ktorú by ste si aj vy sami radi zavesili na stenu. Nakoľko na WS môže prísť aj úplný začiatočník, ale aj pokročilý fotograf, rozdelil som teóriu na dve časti. So začiatočníkmi sa snažím stretnúť pár hodín pred začiatkom WS a spoločne si prejdeme kompletnú teóriu fotografie od jej základných technických parametrov a náväzností až po základy kompozície, svetla, expozície a podobne. Samozrejme sa venujeme aj základným úpravám RAW formátu atď. 
Druhú časť teórie už absolvujeme všetci spolu a je zameraná na to, ako posunúť obyčajnú reprezentatívnu fotografiu krajiny na jej vyšší level - umeleckú fotografiu krajiny. Tu sa už od poučiek a grafov posunieme do roviny mojich skúseností, postupov a odporúčaní. Skrátka ukážem Vám svoje postup, zásady a odporúčania, tak aby ste mali možnosť Vašu fotografiu posunúť tam, kam by ste chceli.
Samozrejmosťou je aj posprosec, ktorému venujeme nemaĺú časť workshopu. Ideálne je, keď sa zadaria podmeinky a učíme sa už priamo na fotografiách, ktoré sa nám podarilo nafotiť na workshope. Ukážem Vám aké základné postupy úprav fotografií používam ( vyvolanie fotografie z RAW, lokálne úpravy v RAW, používanie Nik Color Efex PRO ) a ukážeme si aj pokročilé metódy úpravy ( exposure belnding, time blendig, focus stacking a podobne ) 

Prečo sa zúčastniť workshopu?

Pokiaľ ste úplný začiatočník, na workshope sa dokážete naozaj posunúť míľovými krokmi. To čo by Vám samoštúdiom trvalo možno rok, sa tu dokážete naučiť za jeden víkend. 
Na druhej strane pokiaľ ste už pokročilý fotograf, máte možnosť nahliadnuť do postupov aké používam pri mojej tvorbe a zároveň môžete získať iný pohĺad na využívanie svetla, prácu s kompozíciou alebo na nazeranie na krajinu ako takú.
Samozrejme lákadlom sú aj samotné fotomiesta a kompozície, ktoré mám vybehané a odskúšané. 

Akú výbavu potrebujem?

Výbavu špecifikujem pri popise každého workshopu individuálne. V zásade je to ale digi zrkadlovka alebo bezzrkadlovka, základná sada objektívov, statív a filtre ( tie sú výhodou )​
Samostatnou kapitolou je nefotografická výbava a tá je závislá od konkrétneho WS, jeho lokality a náročnosti. 

Ubytovanie počas workshopu

Ubytovanie  nikdy nie je súčasťou ceny WS ale rezervujem a vybavujem ho ja a komunikujem s prihlásenými účastníkmi workshopu. Vždy sme ubytovaní tak, aby neboli potrebné takmer žiadne presuny a mohli sme sa teda naplno venovať tomu, po čo sme na WS prišli.  Pokiaľ je to možné, snažím sa, aby každý z nás mal samostatnú izbu ( nie je to samozrejme možné na horských chatách ). Súčasťou ubytovania je vždy aj polpenzia.