Fotografický workshop

Ako workshop prebieha?

Program workshopov sa snažím zorganizovať tak, aby sme čo najviac času strávili v teréne, lebo si myslím, že najviac sa dá naučiť priamo pri fotení. Skupinové workshopy trvajú tri dni ( piatok až nedeľa ). Workshop otvárame stretnutím na určenom mieste, krátkym zoiznámením a väčšinou hneď vyrážame na západ slnka. Večer po návrate absolvujeme teoretickú časť, pre ktorú mám pripravené materiály pre začiatočníkov ale aj pokročilých. Podľa miesta konania WS mám k dispozícii buď svoj dataprojektor a notebook, v prípade kurzov, kde je potrebný výstup napríklad na horskú chatu, si vystačíme iba s notebookom. Teoretickú časť takmer vždy sprevádza plodná debata a tak často končíme až neskoro večer.  Skoro ráno opäť vyrážame do terénu na východ slnka. Po návrate absolvujeme raňajky, krátky oddych. V priebehu dňa sa snažím, aby sme vyrazili niekam do terénu na miesta, ktoré sa dajú fotiť aj cez deň alebo, sa na týchto miestach zameriame na hľadanie kompozícií, určovanie ich orientácie a vhodnosti na fotoenie. Ak to podmienky neumožňujú, trávime čas  vysvetľovaním si postupov pri úprave fotografií. V takomto duchu prebieha WS až do nedele, kedy po rannom fotení a záverečnom zhodnotení  kurz ukončujeme. 

čo sa na workshope naučíte?

Na workshopoch sa snažím odovdzať čo najviac mojich skúseností, poznatkov a tipov na to, ako možno obyčajnú fotografiu krajiny posunúť  na takú, ktorú by ste si aj vy sami radi zavesili na stenu. Nakoľko na WS môže prísť aj úplný začiatočník, ale aj pokročilý fotograf, rozdelil som teóriu na dve časti. So začiatočníkmi sa snažím stretnúť pár hodín pre začiatkom WS a spoločne si prejdeme kompletnú teóriu fotografie od jej základných technických parametrov a náväzností až po základy kompozície, svetla, expozície a podobne. Samozrejme sa venujeme aj základným úpravám RAW formátu atď. 
Druhú časť teórie už absolvujeme všetci spolu a je zameraná na to, ako posunúť obyčajnú reprezentatívnu fotografiu krajiny na jej vyšší level - umeleckú fotografiu krajiny. Tu sa už od poučiek a grafov posunieme do roviny mojich skúseností, postupov a odporúčaní. Skrátka ukážem Vám svoje postup, zásady a odporúčania, tak aby ste mali možnosť Vašu fotografiu posunúť tam, kam by ste chceli

Prečo sa zúčastniť workshopu?

Pokiaľ ste úplný začiatočník, na workshope sa dokážete naozaj posunúť míľovými krokmi. To čo by Vám samoštúdiom trvalo možno rok, sa tu dokážete naučiť za jeden víkend. 
Na druhej strane pokiaľ ste už pokročilý fotograf, máte možnosť nahliadnuť do postupov aké používam pri mojej tvorbe a zároveň môžete získať iný pohĺad na využívanie svetla, prácu s kompozíciou alebo na nazeranie na krajinu ako tkaú.
Samozrejme lákadlom sú aj samotné fotomiesta a kompozície, ktoré mám vybehané a odskúšané. 

Akú výbavu potrebujem?

Výbavu špecifikujem pri popise každého workshopu individuálne. V zásade je to ale digi zrkadlovka alebo bezzrkadlovka, základná sada objektívov, statív a filtre ( tie sú výhodou )​
Samostatnou kapitolou je nefotografická výbava a tá je závislá od konkrétneho WS, jeho lokality a náročnosti. 

Ubytovanie počas workshopu

Ubytovanie  nikdy nie je súčasťou ceny WS ale rezervujem a vybavujem ho ja a komunikujem s prihlásenými účastníkmi workshopu. Vždy sme ubytovaní tak, aby neboli potrebné takemr žiadne presuny a mohli sme sa teda naplno venovať tomu, po čo sme na WS prišli.  Pokiaľ je to možné, snažím sa, aby každý z nás mal samostatnú izbu ( nie je to samozrejme možné na horských chatách ). Súčasťou ubytovania je vždy aj polpenzia.