top of page

Magnetické filtre od VFFOTO

Updated: Nov 5, 2023

Tak ako každý krajinársky fotograf, aj ja samozrejme využívam pri fotení filtre. A tak ako každá časť mnou používanej foto techniky, aj filtre prešli u mňa svojím vývojom a to, kde som teraz sa s obdobím pred dvadsiatimi rokmi nedá ani len porovnať. Ale pekne poporiadku. Skúsim Vám vysvetliť s čím som začínal, a čo používam teraz a prečo.

Používanie magnetických filtrov
Príklad ukážky typického účinku polarizačného filtra: zvýraznenie oblakov na oblohe

Prechodové filtre

Moje prvé filtre boli tzv. prechoďáky. Čiže klasické neutrálne prechodové filtre. Konkrétne som používal obdĺžnikové filtre od spol. LEE. Polarizačný filtre som dlhé roky nevlastnil a nepoužíval, nepýtajte sa prečo, lebo ani sám neviem:)

Taktiež som veľmi rád fotil s Big Stopperom od LEE ( 10 stopový ND filter ). To je už všetko minulosťou.

Prechodové filtre ako také som prestal používať pred cca štyrmi rokmi. Pri ich používaní narazíte z môjho pohľadu na viac mínusov ako plusov.

Medzi hlavné nevýhody radím:

  • nevhodné pri zložitom horizonte

  • problém s neutrálnosťou farieb

  • ich účinok nemusí byť dostatočný

  • vstupné náklady

Pri problematike dynamického rozsahu scény som sa kompletne preorientoval na využívanie metódy exposure blending, ktorú asi nemusím bližšie predstavovať.

Pre mňa sú hlavnými výhodami tejto metódy:

  • efektívne a účinnejšie ako použitie filtrov

  • bez vstupných nákladov

  • možnosť snímať aj scény s komplikovaným horizontom

Tu by som časť o prechodových filtroch ukončil. Bez ohľadu na tvar a systém ( štvrocové, okrúhle, zasúvacie, šrubovacie či magnetické ) je používanie týchto filtrov u mňa nateraz minulosťou.


Polarizačný filter

To sa ale nedá povedať o polarizačnom filtre. Aj na mojich workshopoch tvrdím, že polarizačný filter patrí medzi základnú výbavu každého krajinára. A ako som písal vyššie, dlhé roky som ho nevlastnil a nepoužíval. Na oblohu som si väčšinou vystačil s jemným prechodovým filtrom a vodu či potoky som veľmi resp. vôbec nefotil. Až posledné roky, keď som objavil krásu fotenia potokov, roklín či divokého lesa po daždi, uvedomil som si, že bez polarizačného filtra to jednoducho nepôjde.

A čírou náhodou bol mojím prvým polarizačným filtrom kúsok od VFFoto. Konkrétne CPL vo verzii GS Slim. A slúžil naozaj dobre, pokiaľ neskončil na dne rieky Soča v Slovinsku. Tento filter som mal veľmi rád najmä preto, lebo farebný posun bol minimálny a ak áno, tak do jemne teplejších tónov, čo mi vyhovovalo.

Neskôr som dokúpil aj CPL so špeciálnej edície Colors of Nature. Ten ešte mám, ale tu musím povedať, že s jeho farebným podaním som sa akosi nestotožnil. Filter mal uberať zo žltej časti farebného spektra a zvýrazniť zelenú či červenú. Vo výsledku to ale môjmu oku príliš nesedelo a používal som ho málo.

Používanie magnetických filtrov
Krásny príklad, kde polarizačný filter pomohol zvýrazniť oblohu ale aj zlepšil sýtosť žltej farby v spodnej časti.

Používanie magnetických filtrov
Scéna, ktorá sa bez polarizačného filtra odfotiť dobre nedá. Filter pomáha redukovať odlesky na skalách, listoch a na vode. Zároveň pôsobí ako ND filter a umožňuje použitie dlhšej uzávierky.

Šedé filtre

Šedé filtre som v minulosti používal často, najmä BigStopper od LEE. V súčasnosti vlastním šedé filtre ND 8000. ND 2000 a ND 64. Za mňa absolútne najčastejšie používam ten najslabší t.z. ND 64, sem tam ND 2000 a vôbec nepoužívam ND 8000.

Používanie magnetických filtrov
Príklad použitia filtra ND 2000 s cieľom rozmazania oblohy aj vody.

Magnetické filtre od VFFOTO

Pred tromi rokmi som mal prvý krát možnosť vyskúšať systém magnetických filtrov od českého výrobcu VFFOTO. A to Vám bola láska na prvý pohľad. Tak úžasne jednoduchý, šikovný a praktický nápad!

Určite ste sa mnohí ocitli v situácii, ktorá je pri šrubovacích filtroch celkom bežná a to je problém s demontážou filtra. Skrátka sa nedá odšrubovať nech robíte čo robíte. A ak je vonku zima a vy máte skrehnuté prsty, tak ste na konci Vašich možností.

Na toto môžete pri magnetických filtroch zabudnúť. Úžasne jednoduché použitie pomocou magnetických adaptérov Vám maximálnej zjednoduší manipuláciu s filtrami.

Ocenia to aj tí, ktorí často používajú extra tmavé ND filtre, pri ktorých je potrebné najprv bez filtra zaostriť a až tak nasadiť filter. Pri magnetických filtroch je toto naozaj hračka aj pri viacerých bodoch ostrenia a opakovanom zosadení a nasadení filtra.

Problémom môže byť samozrejme vinetácia na širokouhlých objektívoch. Nakoľko sa filter skladá z dvoch častí ( magnetický adaptér a filter samotný ) je vinetácia pri ohnisku 16 či dokonca 14mm naozaj neprehliadnuteľná a takáto fotka nepoužiteľná. Ja som to vyriešil tým, že k môjmu objektívu 14-35mm s priemerom 77m používam magnetické filtre 95mm pomocou magnetickej redukcie 77-95mm. A problém s vinetáciou je takto vyriešený.

Výborná vec je možnosť spojiť filtre do akoby jedného celku a pomocou zadnej a prednej krytky ochrániť krajné filtre. Takto dosiahnete, že máte všetky filtre pokope, ochránené proti poškodeniu a kľudne ich môžete mať vo vrecku a vždy po ruke. Túto praktickú výhodu mám naozaj rád.

Samozrejmosťou je možnosť používania redukcií alebo tzv. step-up krúžkov, vďaka ktorým môžete jeden rozmer filtrov používať na viacero priemerov objektívov.

Používanie magmatických filtrov
Takto pekne a kompaktne vyzerá moja zostava magnetických filtrov od VFFoto
Používanie magnetických filtrov
Pekne z profilu, všetky filtre pokope. Predná a zadná krytka a jedna krytka naviac, ktorú používam pri fotení.

Moja finálna zostava filtrov

Aktuálne používam už iba magnetické filtre a to nasledujúce:

NANO - PRO CPL

Ide o naozaj prvotriedny polarizačný filter s minimálnym farebným posunom. Svetelná strata je -1EV, čo z neho pre mňa robí ideálny slabý ND filter pre fotenie potokov a vody ( málokedy pri fotení potokov používam aj ND filter, svetelná strata CPL filtra je tak akurát )

ND 64

Keď už používam ND filter, tak najčastejšie práve tento. Predĺženie času o 6EV je tak akurát, keď potrebujem dostať dynamiku do oblohy. Farebná neutralita je naozaj úžasná a tu sa o farebné podanie naozaj nemusíte báť.

ND 2000

Po tomto filtri siaham už menej často a ak áno, tak jedine kvôli dynamickej oblohe. Viem si samozrejme použitie predstaviť na pobreží Islandu a podobne, kde tento filter by mal aj u mňa väčšie uplatnenie.

ND 8000

Toto už je na mňa relatívne silná káva, ale pár krát som ho použil pre získanie dynamiky v oblohe.

Night Sky filter

Špeciálny druh filtra určený primárne na fotenie nočnej oblohy, kedy filter dokáže odstrániť zvyšky svetelného smogu, farby sú vernejšie, obloha tmavšia a tak môžu viac vyniknúť hviezdy. Filter ale pekne funguje aj pri západe čí východe slnka, kedy vie zvýrazniť jemne podsvietené mraky a v kombinácii s CPL funguje výborne.

White mist filter

Toto je najnovší prírastok do sady mojich filtrov. Ide taktiež o špeciálny filter, ktorý slúži aj na zjemnenie kontrastov, zvýraznenie svetiel ( napríklad hviezd, či lámp ). Ja som ho pár krát skúsil v lese a pridáva to fotke jemnú snovú atmosféru podobnú Orthon efektu.


Záver

A čo dodať na záver? Tak ako aj výber konkrétneho fotoaparátu je aj výber systému filtrov dosť subjektívna záležitosť. Za seba musím povedať, že systém magnetických filtrov od VFFOTO mi maximálne vyhovuje po praktickej stránke a samotné filtre aj po kvalitatívnej stránke. Takže môžem len odporučiť.

Ich kompletnú ponuku nájdete tu.

437 views
bottom of page