top of page

Farebný raj na Veľkom Rozsutci

Updated: Aug 3, 2020

Na Veľký Rozsutec sa chystám už roky. Malú Fatru sme preliezli takmer celú, dali sme aj hrebeňovku, ale na ten Rozsutec akosi nikdy neostal čas. O to viac som naň chcel ísť.

V júli sa naskytla ideálna príležitosť, predpoveď u nás v Tatrách neveštila nič dobré, ale pre Malú Fatru to vyzeralo ok.

S Bohušom a Samom sa stretávame už večer predtým na lúkach nad Zázrivou. Nebol to ani tak večer ako skôr úplná noc. Sedíme teda pri autách popíjame pivko, pozeráme na hviezdnu oblohu a dokonca nachádzame aj tú slávnu kométu, ktorú všetci teraz fotia, ale je meno nepoznám. No proste romantika 👍

Ráno budík nastavený klasicky na štvrtú. Už si na to pomaly začínam zvykať, ale treba povedať že je to riadny masaker, keď chceš človek fotiť západy a východy slnka v lete. Znamená to často návrat domov okolo jedenástej večer a budík nastavený na pol tretiu ráno. Preto je niekedy lepšie zostať tam spať či už v aute alebo v horách v bivaku.

Ale naspäť k príbehu. Budík teda nastavený na štvrtú ráno. Vstávame a vybiehame na Zázrivské lúky aby sme si pozreli východ slnka. Ten síce bol, ale čo sa týka fotenia nebolo to nič moc. Fotky sem ani nepridávam, nestoja za to.

A tak sme už ráno okolo pol ôsmej v Terchovej pred nemenovaným supermarketom Lidl a kupujeme raňajky. Keďže chceme na vrchole Rozsutca spať a ešte je len osem hodín vyzerá to tak, že času máme luxusne veľa.

Vyrážame z parkoviska v Štefanovej a prvú pauzičku si dávame v sedle Podžiar. Z pauzičky je nakoniec hodinové posedenie pri troch pivách, ale času máme dosť.

Hore vybiehame okolo druhej. O takmer šiestich hodinách strávených na vrchole čakaním na západ slnka sa nebudem veľmi rozpisovať, ale je potrebné povedať, že atmosféru hôr a výhľadov sme si užili po dlhom čase naozaj do sýtosti. Odporúčam to viacerým fotografom - vybehnúť si na miesto fotenia sem tam aj s poriadnym predstihom. Väčšinou ledva stíhame dobehnúť na to pravé svetlo, fotíme a utekáme preč. Skúste to sem tam aj opačne - lenivo a pomaly:)

Večer svetlo vyšlo tak s polovice, ale nebolo to zlé, čosi sme určite pofotili.

Rozsutec, Malá Fatra
Krásne pohľady do Vrátnej doliny. Rozsutec, Malá Fatra

Rozsutec, Malá Fatra
Posledné svetlo nasvietilo pekne hrebeň Malej Fatry od Stohu až po Veľký Kriváň

V noci bolo konečne príjemne - bez vetra, dažďu a bolo ešte aj teplo. Teda až príliš:) Po minulej skúsenosti z Volovca, keď ma v noci poriadne prefúklo, som si pre istotu zobral zimný spacák a aj bivakovacie vrece. Večer som si pre istotu navliekol spodky a ponožky. Blbec. Bolo by fajn ak by ma niekto nafilmoval, ako sa v noci snažím zazipsovaný v spacáku a vo vreci vyzliecť bez toho aby som musel vyjsť vonku. Odniesol si to kŕč pod lopatkou a v členku ( dúfam, že to nie je kvôli veku ):) No človek sa učí.

Ráno sa budíme okolo štvrtej a všetko nasvedčuje, že ráno, ktoré má o chvíľu prísť bude grandiózne - plné farieb, svetla a kvetov. A veru bolo to tak.


Rozsutec, Malá Fatra
Výhľad z 5 hviezdičkového hotelu, Rozsutec, Malá Fatra

Mám rád letné výhľady z hôr, ktoré sú zelené, rozkvitnuté, pod Vami doliny zaliate hmlou a človek má problém nie nájsť správnu kompozíciu a hru svetla, ale vybrať si tú pravú. Toto mi niekedy vo Vysokých Tatrách chýba - tieto farebné kontrasty, jemné krivky nasvietených zelených lúk a ostré hrebene skalnatých výbežkov hôr.

Rozsutec, Malá Fatra
Nádherné výhľady na Veľký Choč a Osnicu
Rozsutec, Malá Fatra
Pri fotení tejto scény som asi zažíval pocit fotografického šťastia:) Rozsutec, Malá Fatra
Rozsutec, Malá Fatra
Chytanie lúčov slnka na Rozsutci

Rozsutec, Malá Fatra
Aj počas zostupu sú výhľady luxusné. Rozsutec, Malá Fatra

No bola to paráda a mali sme dosť času sa na túto nádheru dívať aj mimo objektívu.

Neskôr balíme veci, a vyrážame dole. V doline smerom na Oravu si všímam zvyšky rozpadajúcej sa hmly, ktorá v spolupráci s protisvetlom vytvára krásne obrazy. Vyťahuje teleobjektív a fotím ešte detaily tejto krásnej krajiny.

Rozsutec, Malá Fatra
Prekrásne detaily krajiny, s ktorou sa pohrávala ranná hmla. Rozsutec, Malá Fatra

Za hodinku aj voľačo zbiehame dole do Štefanovej, podávame si ruky, lúčime sa a s úsmevom sadáme do áut.

Ja sa ešte na hodinku zastavujem v tiesňave na začiatku Vrátnej doliny. Cestou hore som si z auta všimol celkom pekné vodopádiky na miestnom potoku. Hodinu teda ešte fotím s nohami ponorenými v horskom potoku. Sám nasávam atmosféru, fotím a teším sa z tohto jednoznačne podareného výletu.

Rozsutec, Malá Fatra
Skryté zákutia potoka Varínka vo Vrátnej doline
Rozsutec, Malá Fatra
Keď sa pozorne pozriete, nájdete vo vode ducha tohto potoka. Varínka, Vrátna dolina
Rozsutec, Malá Fatra
Kľud vyžaruje z tohto miesta. Varínka, Vrátna dolina

Viac fotiek z toho výletu ale aj iných miest na Slovensku nájdeš v galérii.

1,139 views

コメント


bottom of page